Almanya hakkında bilgiler

                                                          ALMANYA HAKKINDA BİLGİLER

Orta Avrupa’nın kalbi olan Almanya’da yaşamak, Avrupa ülkelerinin en dinamik, ilerici ve  en ilginç yerlerden birinde yaşamak ve çalışmak anlamına gelir. Bugün, Almanya  Avrupa tarihinin önemli bir aşamasına tanıklık etmek  için bir fırsattır. Buna ek olarak, Almanya hem ülke içinde hem de dışında yüksek bir yaşam standardı, geniş seyahat fırsatları, dünya çapında kültürel etkinlikler ve eğlence tesisleri sunmaktadır.

 

Abd ile dilbilimsel ,kültürel yakınlığına ve ilişkilere rağmen, Almanlar Amerikanlara göre daha resmidir.  Her ne kadar İngilizce, Almanya’nın bazı bölgelerinde sıradan bir dil olsa da, Almanya’da yaşayanlar, Almanca konuşan ya da dili öğrenmek isteyenler için  birçok fırsata sahiptirler.

 

Almanya, üç büyük  eyaleti (Berlin, Bremen ve Hamburg) olan  toplamda 16 eyaletten oluşmaktadır. Yaklaşık  dört milyona nüfusu olan Berlin, Brandenburg Eyaleti tarafından çevrilidir ve Berlin’in güneybatısındaki Berlin’e bitişik Potsdam’daki Brandenburg’dur. Bavyera Almanya’nın en büyük eyaletidir. Almanya’nın nüfusu 82 milyonu aşıyor ve toplamda 137,800 mil karelik bir alanla , ulus Avrupa’daki en yoğun nüfuslu ve şehirli şehirlerden biridir.

 

Almanya, beş ayrı coğrafi bölgeye ve çok çeşitli manzaralara sahiptir. Kuzeyden güneye doğru: bunlar kuzey Alman ovaları; Mittelgebirge tepeleri ve alçak dağlar; batı ve güney Alman yaylaları ve dağları (Kara Orman, Schwarzwald dahil); güney Alman Alp etekleri ve Garmisch yakınlarındaki Zugspitze (Almanya’nın en yüksek dağı, 9,717 ft.) ile Bavyera Alpleridir.

En önemli nehirler Ren, Weser, Elbe, Ana, Oder ve Tuna’dır. Almanya’nın güneybatısındaki güzel tarihi Donaueschingen kasabasında başlayan Tuna, Romanya’dan Karadeniz ile buluşmak için 1,725 mil doğuya akıyor. Almanya’nın en büyük gölü olan Konstanz Gölü (Bodensee) Almanya, İsviçre ve Avusturya’yı ayıran sınırda yer almaktadır.

 

Almanya ılıman bir  iklime sahiptir. Çoğu gün içinde sık sık hava değişiklikleriyle karşılaşabilirsiniz.  Ülkenin, en çok yağış aldığı zaman  sonbahar aylarıdır. Diğer aylarda da sık yağış almaktadır. Kış sıcaklıkları ve kar yağışı, ülkenin güney kesiminde ortalama yükseltinin  daha yüksek olduğu yerlerde daha uç noktalarda olma eğilimindedir, ancak alçak seviyeli Berlin gibi yerlerde  bazen 10 ° F’ın altına düşen kar yağışı ve kış sıcaklıkları vardır. Yaz sıcaklıkları, yaz aylarına sıcaklık yüksek  olsa da, genellikle Washington, D.C.’den daha soğuktur.

 

Toplam 80 milyondan fazla nüfusu olan Almanya, Avrupa Birliği nüfusunun dörtte birine sahiptir. Rusya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ülkesi, büyüklüğüne oranla, Fransa ya da İspanya’dan daha küçüktür. Bugün 85 milyondan fazla insan anadili olarak Almanca konuşmaktadır.

 

SANAT, BİLİM, EĞİTİM

Almanya, hem büyük şehirlerde hem de ülke çapında daha küçük topluluklarda aktif ve oldukça yenilikçi bir tiyatro kültürüne sahiptir. Tiyatrolar ve oyunculuk şirketleri genellikle daha fazla sayıda tiyatro özellikle Berlin’de özelleştirilmekle birlikte desteklenmektedir.

Görsel sanatlar sevenler için, hemen hemen her şehir sanat sergileri ve özel galerileri koruma altındadır. Almanya’nın 500’den fazla müzesi, 500’ün en çokta Kuzey Ren-Vestfalya’da yoğunlaştığı görülmektedir. Berlin, Dresden, Hamburg, Hannover, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Münih, Kassel, Stuttgart ve Wiesbaden’de olağanüstü sanat müzelerinin olduğu yerlerdir. En kapsamlı sanat koleksiyonları Wallraf Rich-artz Müzesi ve Ludwig Modern Sanat Müzesi de dahil olmak üzere Köln şehrinde bulunmaktadır.  Hessen eyaletindeki Kassel şehri, beş yılda bir, dünyanın en büyük modern sanat festivaline ev sahipliği yapıyor. Bu arada, Berlin aynı zamanda sanatta bir canlanma yaşıyor ve Berlin Bienali’ni uluslararası  alanda bir fuar ve pazar yeri kurma çalışmaları vardır.

Almanya Dil Okulları Fiyatları 2018 2019 güncel fiyat listeleri için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://maylaabroad.com/fiyat-listesi/  

Yabancı sanatçılar sıklıkla Alman kültürel etkinliklerine katılırlar. Hemen hemen her Alman opera binasında Amerikalı şarkıcılar sözleşmeli olarak çalışır. Birçok Alman orkestrasının bir Amerikan orkestra şefi var ve çoğunun da Amerikalı müzisyenleri vardır. Her yıl, büyük Amerikan orkestraları ve dans şirketleri Almanya’da çeşitli şehirleri gezerler. Amerikan oyunlarının ve müzikallerinin Almanca yapımları sıklıkla Alman tiyatro şirketlerinin repertuarının bir parçasıdır.

Almanya’daki eğitim büyük ölçüde devletin  sorumluluğundadır. Devlet   eğitim politikalarını “Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı” (Kulturministerkonferenz) aracılığıyla koordine eder. Federal Hükümet, mesleki eğitim ve yüksek öğrenim ve araştırmanın temel ilkelerini yöneten düzenlemeler konusunda yasama getirebilir ve ABD’de olduğu gibi bu alanlarda da önemli destekler sağlar. Almanya’da dil eğitimi fiyatları 2018 güncel fiyatları için tıklayınız.

 

Almanya, hammaddeden yoksun bir sanayi ülkesi olduğundan, vatandaşlarının yaşam kalitesi için gerekli olan yüksek eğitim standartlarını ve yüksek verimlilik düzeylerini görmektedir. Eğitim modellerinde  birçok bölgesel farklılık olmasına rağmen, temel uygulamalarda Alman eğitim modeli  temel olarak alınmaktadır. Zorunlu eğitim  altı yaşında başlar ve dokuz yıl sürer (bazı eyaletlerde, 10).

Almanya’da yüksek öğrenim kurumlarında yaklaşık 2 milyon öğrenci vardır. Birkaç çeşit (üniversite ve teknik üniversiteler, politeknik üniversiteleri ve güzel sanatlar kolejleri) 200’den fazla gelişmiş kurum vardır. Çok sayıda yetişkin eğitim merkezi (Volkshochschulen) ayrıca kişisel gelişim  için de geniş seçenekler sunulmaktadır.

 

Ticaret ve Sanayi

Almanya Federal Cumhuriyeti dünyanın önde gelen ekonomik güçlerinden biridir. Genel ekonomik performans açısından, Almanya Avrupa’nın en büyük sanayi ülkesi, dünyanın üçüncü büyük sanayi ülkesi (ABD ve Japonya’dan sonra) ve dünyanın en büyük ikinci ihracat ülkesidir. Kişi başına düşen milli gelir ABD’den daha yüksektir. Başlıca Alman endüstrileri arasında otomobiller ve diğer kara taşıtları, kimyasallar, makineler, elektrikli ürünler, demir, çelik ve kömür bulunmaktadır. Almanya gıda, hammadde, tekstil, petrol, doğal gaz ve çeşitli mamul malları ithal ediyor.