Denizli Apostil Tasdikli Tercüme

APOSTİL NEDİR?

APOSTİL yani “Apostil Şerhi” yabancı bir ülkenin resmi makamları tarafından düzenlenmiş belgelerin ayrıca bir onay alınmaksızın bir başka ülkenin resmi makamı tarafından geçerli sayılmasıdır. Bu işlem son derece basittir.Apostil kaşesi belgenin ya en arka sayfasına “Apostil” kaşesinin basılarak veya evrakın en başı veya sonuna ayrı bir sayfa eklenerek imzalanmasından ibarettir.

Bu şekilde evrak orjinallik kazanmış olur.Yani en akılda kalıcı anlamı bir belgenin gerçek ve orijinal oluşunun tasdik edilerek bir başka ülkede yasal olarak kullanmanızı sağlayan onay sistemidir.

APOSTİL YAPTIRILIRKEN ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Apostil tamamen ücretsiz bir işlemdir.

APOSTİL TASDİKİNİ KİMLER YAPAR?

Türkiye’de Yetkili Merci: 1. İdare ile ilgili belgeler: a. İllerde: Vali, Vali Yardımcısı, Hukuk İşleri Müdürü, b. İlçelerde: Kaymakam, 2. Adli belgeler: Ağır ceza mahkemeleri bulunan yerlerde Adli Kurul Başkanlıkları.

APOSTİL ÖRNEKLERİ

Bir evrakınızın olduğunu düşünelim.Bu evrak yurt dışındaki herhangi bir ülkeye gönderilecek.Örneğin Erasmus Üniversiteler arası değişim programı ile yurt dışına gideceksiniz ve sizden istenen Türkçe evrakların tercümeleri gerekmekte.Önce evrakınızın istenen dilde Yeminli Tercüman tarafından tercümesi yapılır tercümenin ardından yapılan çevirinin Noter tarafından onayı gerçekleşir ve bu işlemlerden sonra illerde Valilik(Apostil ve Hukuk işleri birimi) ilçelerde Kaymakamlık tarafından Apostil onayı gerçekleşir.Türkiye’de hazırlanan Apostil onayı Türkçe/İngilizce dillerinde matbuu şekilde hazırlanmaktadır.Ancak ne var ki bazı ülkeler yapılan bu Apostil tasdikinin de kendi ülkelerinin resmi dilinde tercümesini talep etmektedirler.

Bu tür evraklarının gerek tercümesi gerek Apostil tasdikleri noktasında gerekli çalışmayı titizlik ile yaptığımızı belirtmek isteriz.Lütfen bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.