İrlanda’da Uluslararası Öğrenciler İçin Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da Uluslararası Öğrenciler İçin Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

 

İrlanda kozmopolit şehirlere ve edebiyatla dolu güçlü bir tarihe sahip misafirperver bir ülkedir. İrlanda hükümeti her yıl ortalama olarak 870 milyon Euro tutarında bir parayı yüksek eğitime yatırmaktadır ve uluslararası öğrenci burslarını teşvik etmektedir. İrlanda’nın 161 ülkeden 35 bin öğrencinin öğrenim gördüğü dokuz prestijli üniversitesi ve 15 teknoloji enstitüsü bulunmaktadır.

 

İngilizcenin konuşulduğu bu ülke İngiltere’nin cazibesine sahipken maliyetler açısından da Avrupa ortalamasına yakındır.

 

  1. İrlanda’da Üniversite Ücretleri

 

İrlanda’da üniversite lisans programları çoğunlukla İrlanda ve AB vatandaşları için ücretsizdir. Bununla birlikte, bu ücretsiz eğitimden yararlanabilmek için öğrencinin hükümetin fonlama programına başvurması ve bu çerçevede uygun olduğunu ispatlaması gerekmektedir (örneğin ilk defa yapılan başvuru ve seçilen programın iki yıldan uzun olması gibi).

 

Uyruk, göçmen statüsü, oturma izni ve alınan program da ücretsiz üniversite eğitimi için dikkate alınan kriterlerdir.

 

Bununla birlikte, sınavlar ve kulüp çalışmaları gibi öğrenci hizmetleri için tüm öğrenciler yıllık 2500 Euro civarında bir ücret ödemek zorundadırlar.

 

AB dışındaki öğrenciler için üniversite ücretleri 

 

Lisans programlarının ücretleri yıllık 9-45 bin Euro arasında değişmektedir. Mastır ve doktora programları ise yıllık 9-37 bin Euro aralığındadır. Ücretler seçilen eğitime, programa ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

 

En uygun fiyatlı üniversiteler (Euro/yıllık ortalama);

 

Limerick Üniversitesi:14.000-16.000

College Cork Üniversitesi: 13.000

Cork Teknoloji Enstitüsü: 7.000

St. Patrick’s College: 9.000

Dublin İşletme Okulu: 16.600

 

En prestijli üniversiteler (Euro/yıllık ortalama);

 

Trinity College Dublin: 15.000

University College Dublin: 13.400.

National University of Ireland, Galway: 12.000.

Royal College of Surgeons in Ireland:  12.000-16.000

 

  1. Öğrenci Yaşam Maliyetleri

 

İrlanda dingin bir yaşamın keyfini çıkarabileceğiniz bir ülkedir. Yaşam maliyetleri Avrupa Birliği bölgesine göre bir miktar daha ortalamanın üzerindedir. Toplam yaşam maliyetleri uluslararası öğrenciler için aylık 650-1000 Euro arasındadır.

 

Şehirlere göre bu maliyetler Dublin: 1.100 – 1.800 Euro; Cork: 860 – 1.400 Euro; Galway ve daha küçük olan diğer şehirler: 800 – 1.100 Euro şeklinde bir miktar farklılık göstermektedir.

 

İrlanda’da konaklama maliyetleri

 

Konaklama öğrenci maliyetleri içinde önemli bir kalemi oluşturmaktadır. Tek başına yaşayan öğrenciler için bu maliyet aylık ortalama 427 Euro olurken kampüste kalınırsa ücret 300-600 Euro arasında değişmektedir.

 

Ayrıca temel faturalar için aylık 130 Euro bir bütçe ayrılması gerekirken internet için ücret aylık 60 Euro’dur.

 

Gıda giderleri

 

Aylık gıda giderleri aylık ortalama 250 Euro civarında tutacaktır. Aldi, Lidl, Tesco, Dunnes veya Superquinn gibi süpermarketlerde daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca, küçük bir restoranda 15 Euro’ya yemek yiyebilirsiniz. Özel bir günde iki kişilik üç tabaklı bir yemek için 55 Euro’luk bir hesap ödemeniz gerekmektedir.

 

Ulaşım giderleri

 

İrlanda’da öğrencilerin %27’si toplu taşımayı kullanmaktadırlar. Aylık geçiş ücreti öğrenciler için 50-55 Euro civarındadır.

 

Bununla birlikte, en popüler ulaşım aracı öğrencilerin %38’inin tercih ettiği bisiklettir.

 

İlave Bilgiler

 

Bunların dışında sağlık sigortası aylık 45 Euro civarındadır.

 

Bütün bu maliyetlerin yanı sıra buradaki eğitiminize destek olabilecek imkanlar da mevcuttur.

 

Ulusal bir organizasyon olan Go Overseas and Education in Ireland lisans ve üstü öğrencilere burs sunmaktadır. Yüksek eğitim kurumlarının ulusal otoritesi konumunda olan Student Universal Support Ireland (SUSI) da yaşam maliyetlerine destek olmak için finansal destek sunabilmektedir. Ayrıca, çeşitli uluslararası organizasyonların sunduğu lisansüstü burslar ve destekler de bulunmaktadır.

İrlanda Dil Eğitimi ve daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşınız